Fall16_student_awards

Fall 2016 Individual Student Awards
Posted on 12/16/2016
This is the image for the news article titled Fall 2016 Individual Student Awards

Student Awards - Fall 2016

VOLLEYBALL:  State Qualifier

VOLLEYBALL:  State Distinguished Academic Award with team GPA of 3.395

Katherine Poore – H-10 All Conference 1st Team Volleyball

Katherine Poore – IGCA 4A Volleyball 2nd Team

Katherine Poore – 4A West District Team

Madison Paulsen – H-10 All Conference 1st Team Volleyball

Madison Paulsen - H-10 Fall Sport All-Academic Team Volleyball

Madison Paulsen – IGCA 4A Volleyball Honorable Mention Team

Madison Paulsen – 4A West District Team

Maegan Holt – H-10 All Conference 2nd Team Volleyball

Delaney Esterling – H-10 All Conference Honorable Mention

Olivia Husa – H-10 Fall Sport All-Academic Team Volleyball


FOOTBALL:  State Qualifier

FOOTBALL: State Excellence Academic Award with team GPA of 3.010

Mac Southard – H-10 Fall Sport All-Academic Team Football

Mac Southard – INA All State Football 3rd Team

Mac Southard - 4A District 3 All District Football 1st Team

Dallas Volentine - H-10 Fall Sport All-Academic Team Football

Dallas Volentine - 4A District 3 All District Football 2nd Team

Scott Stokes - H-10 Fall Sport All-Academic Team Football

Dane Theobald – Des Moines Register’s All Iowa Team

Dane Theobald - 4A District 3 All District Football 1st Team

Brendon Figueroa – 4A District 3 All District Football 1st Team

Max Duggan - 4A District 3 All District Football 1st Team

Josh Simmons - 4A District 3 All District Football 1st Team

Jack Sulentic - 4A District 3 All District Football 2nd Team

Wil Prine - 4A District 3 All District Football 2nd Team

FOOTBALL:

Landon Coats - 4A District 3 All District Football 2nd Team

Damon Deyo - 4A District 3 All District Football 2nd Team

Seth Childers - 4A District 3 All District Football Honorable Mention Team

Drake Nettles - 4A District 3 All District Football Honorable Mention Team

Colton Shew - 4A District 3 All District Football Honorable Mention Team

Grant Rodenburg - 4A District 3 All District Football Honorable Mention Team

Logan Jones - 4A District 3 All District Football Honorable Mention Team


CROSS COUNTRY:

CROSS COUNTRY GIRLS’ TEAM:  State Distinguished Academic Award with team GPA of 3.261

CROSS COUNTRY BOYS’ TEAM:  State Distinguished Academic Award with team GPA of 3.275

Jacey Martin – H-10 Fall Sport All-Academic Team Cross Country

Emma Smith – H-10 Fall Sport All-Academic Team Cross Country

Cameron Williams – H-10 Fall Sport All-Academic Team Cross Country

Brenden O’Brien – H-10 Fall Sport All-Academic Team Cross Country

Brenden O’Brien - placed 39th @ State Cross Country

Tyler Penney – H-10 Fall Sport All-Academic Team Cross Country

Gabe Johnson - H-10 Fall Sport All-Academic Team Cross Country

Ashlyn Smith – H-10 Fall Sport All-Academic Team Cheerleading


CHEERLEADING:

Hannah Smith - H-10 Fall Sport All-Academic Team Cheerleading

State Excellence Academic Award with team GPA of 3.050




GIRLS’ SWIMMING:

GIRLS’ SWIMMING:  State Distinguished Academic Award with team GPA of 3.498

Mykenzie Leehy – State Meet Swimmer of the Year

Mykenzie Leehy – State Swim Meet 1st place 200 Free (All American Consideration)

Mykenzie Leehy - State Swim Meet 1st place 100 Free (State Record and Automatic All American)

Mykenzie Leehy – Des Moines Register Sports Award Elite Team in Swimming

Zoe Pawloski – State Swim Meet 9th place 200 Free

Zoe Pawloski – State Swim Meet 12th place 500 Free

Rebecca Weis – State Swim Meet 20th place 100 Fly

Zoe Pawloski, Mykenzie Leehy, Nicole Gochenour, & Abby Bruck – State Swim Meet 8th place 200 Free Relay

Zoe Pawloski, Mykenzie Leehy, Nicole Rebecca Weis, & Abby Bruck – State Swim Meet 8th place 400 Free Relay


BASEBALL:  

Joel Thompson:  Des Moines Register Sports Award Elite Team in baseball


VOCAL MUSIC:

Artur Melika – All State Vocal

Colton Schlines – All State Vocal

Amanda Keller – All State Vocal

Holly Bingham – All State Vocal

Jordan Dickinson – All State Vocal

Olivia Behm – All State Vocal

Jordan Dickinson, Sierra Haddix, Branden Hestness, & Dakota Earlywine – Doane University Honor Choir




VOCAL MUSIC:

Holly Bingham, Jordan Dickinson, Lauren Fenwick, Sierra Haddix, Emma Heyen, Kendra Johnson, Colin Bortmess, & Boston Tucker – University of Nebraska- Omah Honor Choir

Jonathan Cox, Jayce Dales, Jordan Dickinson, Opal Fox, Michael Jefferis, Mia Pernner, & Boston Bucker – Southwest Iowa Choral Directors Association Honor Choir

Dakota Earlywine, Emma Heyen, & Zachard Rew – Nebraska Wesleyan University Honor Choir


MARCHING BAND:

Division 1 Rating at State Marching Band


Website by SchoolMessenger Presence. © 2017 West Corporation. All rights reserved.